Pilořitka velká
latinský název: Urocerus gigas
slovenský název: Piloritka vel'ka
anglický název: Horntail
německý název: Riesenholzwespe
ruský název: Большой хвойный рогохвост
• Pilořiťka velká je škůdce dřeva podobný vose
• Samice jsou větší než samci
• Objevuje se na začátku května a konci července
• Působí škody zejména ve smrkových porostech
• Samice klade až 340 vajíček
Samice dorůstají velikosti od 2 do 4 centimetrů. Samci jsou menší, dorůstají velikosti 1 až 3 centimetrů. Larva se v dospělce vyvine za 2 až 3 roky. Samice nakladou až 340 vajíček
Způsob života: Objevují se ke konci května až do začátku července. Samice za slunných teplých dnů vyhledávají čerstvě poražené stromy, do nichž kladou vajíčka. Nejraději vyhledává smrkový porost. V jedné snůšce bývá 8 až 10 vajíček, která se začínají líhnout zhruba po měsíci. Larva vyhlodává dřevo do hloubky. Před zakuklením se vrací zpět k povrchu. Celý vývoj může trvat i 3 roky, nejčastěji se nový dospělec vyvine již za 2 roky.
Potrava: Larvy se živí dřevem
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá žádný vliv.
Prevence: V rámci prevence by se mělo dřevo, které je použito v domácnosti natírat laky a mořidly. Cenné dřevěné objekty, jako jsou sošky, mohou být ošetřeny šetrným zmrazením nebo naopak prohříváním ve speciálních zařízeních.
Likvidace: Pilořitka velká se hubí stejně jako pilořitka fialová a olšová za pomoci chemických postřiků, aerosolů, nátěrů, impregnace, injektáže nebo fumigace. V případě starožitností se používá ošetření za pomoci gama záření ve speciálních komorách.