Pilous černý
latinský název: Sitophilus granarius
slovenský název: Zrniar čierny
anglický název: Wheat weevil
německý název: Kornkäfer
ruský název: Долгоно́сик амба́рный обыкнове́нный
• Pilous černý je jeden z nejobávanějších skladištních škůdců
• V prázdných skladech je ukrytý ve spárách
• Je odolný proti mrazu
• Celý vývoj larvy se odehrává v obilovině nebo skladované potravině
• Samice naklade až 550 vajíček
Veliký je od 3 do 5 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosáhne po 1 až 2 měsících. Dospělec se dožívá i 2 let. Samice naklade až 550 vajíček.
Způsob života: Samice, pilouse černého, kladou svá vajíčka na potravinu, ta se líhnou podle podmínek po 1 až 2 týdnech. Larvy se prokousávají do vnitřku obiloviny, kde zůstávají po celý svůj život. V dospělce se vyvinou po 1 až 2 měsících v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu. Ideální podmínky mají larvy při teplotě nad 27°C a při 15% vlhkosti vzduchu. V takových to podmínkám může jedna samice naklást až 550 vajíček. Častěji jich ovšem naklade jen 300. Pilous černý tvoří hnízda, nejčastěji u stěn skladů, která mohou být až 1 metr hluboká. Je velice odolný proti mrazu. Ve vyprázdněných skladech se ukrývá ve skulinkách a prasklinách.
Potrava: Nejčastěji se živí obilovinami, ale nepohrdne ani těstovinami, rýží, pohankou a jedlými kaštany. Dokáže bez potravy přežít i 3 měsíce.
Zdravotní rizika: Potraviny napadené pilousem jsou náchylnější k plísním a hnilobám. Mohou proto vyvolat alergické reakce.
Prevence: Při prevenci je důležité zatmelit veškeré skulinky a praskliny. Prázdné sklady ošetřete buď horkou vodou či párou nad 50°C a fumigací či postřikem organofosfátů nebo karbamáty. Plné sklady, kontrolujte. Potraviny skladujte při teplotách pod 20°C a udržujte nízkou hladinu vlhkosti.
Likvidace: Pokud dojde k zamoření pilousem černým. je potřeba zlikvidovat zdroj nákazy a ošetřit skladový prostor vodou nad 50°C . Při chemické likvidaci ošetřete skladiště fumigací. Prázdná skladiště můžete ošetřovat postřikem organofosfátů či karbamáty.