Plzák lesní
latinský název: Arion rufus
slovenský název: Slizovec hrdzavý
anglický název: Large red slug
německý název: Rote Wegschnecke
ruský název: Красный придорожный слизень
• Plzák lesní je největším plzákem v České republice
• Je hermafroditem
• Většinou se živí houbami
• Nej aktivnější je po dešti
• Naklade až 300 vajíček
Dorůstá velikosti 15 centimetrů. Dospělec se dožívá pěti let. Pohlavně dospělý je za 3 měsíce. Dožívá se 3 až 5 let. Naklade až 300 vajíček.
Způsob života: Plzák lesní je hermafroditem. Při páření si, stejně jako slimáci, vyměňují genetický materiál. Kladou vejce na temná a vlhká místa. Mláďata se po vylíhnutí podobají dospělcům. Nejaktivnější bývají po dešti. Preferují tmavá a vlhká místa. Nejčastěji se ukrývají ve vysoké trávě, pod kameny, na dnech květináčů či ve vlhkém sklepě nebo v nezajištěné studni.
Potrava: Nejraději se živí na houbách, ale nepohrdne ani jakoukoliv rostlinou od okrasných květin, přes saláty, rajčata, papriky až po mladé listy keřů a stromů. Plzáci lesní dokonce požírají kůru z mladých stromů.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá žádný vliv.
Prevence: Plzák, stejně jako slimáci, se špatně pohybuje po hrubším povrchu. Proto je dobré okolo záhonů rozsypávat popel, piliny, štěrk nebo kůrové drtě.
Likvidace: Přirozenými nepřáteli plžů jsou ježci, ještěrky, slepice, kachny nebo prasata. Bránit se můžete také sběrem a následnou likvidaci v igelitovém sáčku se solí nebo v kbelíku s horkou vodou. Plže můžete také půlit nožem nebo lopatkou. Využít lze také granule, které plže tráví, ale díky jejich biologickému složení nedojde k otravě vašich mazlíčků či ježka, který by uhynulého plže mohl zkonzumovat.