Potemník moučný
latinský název: Tenebrio molitor
slovenský název: Potemník múčnatý
anglický název: Mealworms
německý název: Mehlkäfer
ruský název: Большой мучной хрущак
• Larvální stádium tohoto brouka se využívá při chovu exotů jako krmení
• Preferuje tmavá místa
• Jako dospělý brouk žije pouze 3 měsíce
• Larvě trvá zhruba rok, než se stane dospělcem
• Samice naklade v průměru 340 vajíček
Potemník moučný dorůstá velikosti až 18 milimetrů. Jako larva žije 1 rok. Jako dospělec, pouze tři měsíce a objevují se nejčastěji v květnu a červnu. Samice naklade zhruba 340 vajíček.
Způsob života: V přírodě potemník moučný žije v trouchu listnatých stromů. V blízkosti člověka si nejvíce oblíbil mlýny, sýpky, staré sklady nebo kafilérie. Většinu svého života tráví v larválním stádiu. Jako larva žije v živinovém substrátu a na povrch se vyšplhá jen před zakuklením. Preferuje tmavší místa. Larva potemníka moučného je více známá pod názvem moučný červ a je hojně využívaná při chovu exotických ryb, plazů a ptáků jako krmivo.
Potrava: Potemník se nejčastěji živí moukou, otrubami nebo šrotem, ale nepohrdne ani starým pečivem, drobky a rýží. V některých případech se živí dokonce i masokostní moučkou, psími či kočičími granulemi nebo sušeným masem. Objevit jej můžete dokonce i na mrtvolách zvířat. Bez potravy dokáže vydržet velice dlouho, až 4 měsíce.
Zdravotní rizika: Potemník nepřenáší žádná onemocnění, ale díky němu mouka a jiné potraviny jsou více náchylné k plísním, což může negativně působit na zdraví člověka. Zvláště pak, pokud trpí alergiemi.
Prevence: Před potemníkem se můžete chránit tak, že potraviny budeme skladovat pod 20°C. Sklady pravidelně kontrolujte. Z blízkosti skladů odstraňte prázdná ptačí hnízda, protože potemník moučný používá ptáky k šíření svých vajíček. Omezte dlouhodobé skladování. Pokaždé, když sklad vyskladníte, jej důkladně vystříkejte vodou při teplotě alespoň 60°C. V domácích podmínkách je prevence proti potemníkovi moučnému mnohem jednoduší. Stačí veškeré produkty moučného průmyslu uchovávat ve skleněných nebo porcelánových nádobách, které se dají uzavřít. Místa, kde potraviny uchováváte, udržujte v čistotě.
Likvidace: Při napadení potemníkem je potřeba co nejrychleji najít zdroj zamoření. V závislosti na napadené surovině, buď to prosejte a následně surovinu zahřívejte podobu 1 hodiny alespoň na 56°C, nebo jí zlikvidujte. Skladovací prostor je potřeba ošetřit horkou vodou, v domácích podmínkách výborně poslouží parní čističe. Chemické ošetření nebývá potřeba. Ovšem při neobvykle velkém zamoření lze využít aerosolu nebo postřiku pyrethroidu či organofosfátu. Jaký postřik zvolit se odvíjí od podmínek a druhu suroviny. V mlýnech, skladech a potravinářských zařízeních se provádí fumigace.