Červotoč peřenitý
latinský název: Ptilinus pectinicornis
slovenský název: Črvotoč obyčajný
anglický název: Wood Borer Beetle
německý název: Gekämmter Pochkäfer
ruský název: Точильщик гребнеусый
• Červotoč peřenitý se od ostatních červotočů liší vzhledem tykadel
• Vede skrytý život
• Napadá nábytek vyrobený ze dřeva listnatých stromů
• Larvy napadají dřevo listnatých stromů
• Samice naklade až 60 vajíček
Tykadla u samců jsou hřebenovitého tvaru. Pohlavní dospělosti dosahují i za 3 roky. Dospělec se dožívá maximálně 1 měsíce. Samice naklade až 60 vajec.
Způsob života: Červotoč peřenitý se vyskytuje hlavně ve starém dřevě listnatých stromů, nejčastěji dubu. Žije velice skrytým způsobem života. Nezřídka se stává, že od larvy po dospělce neopustí svůj úkryt. Stejně jako u červotoče kostkovaného, tak i samice červotoče peřenitého klade svá vajíčka do chodbiček ve dřevě, kde se larva může po vylíhnutí dál krmit.
Potrava: Živí se převážně starým dřevem listnatých stromů, jako jsou duby, jilmy nebo kaštany. Ale nepohrdne ani dřevem jehličnanů. Červotoč napadá jak běl, tak jádrové dřevo. Největší škody způsobuje na dubovém nábytku.
Zdravotní rizika: Červotoč peřenitý nemá dopad na lidské zdraví.
Prevence: Stejně jako u červotoče kostkatého, tak i u červotoče peřenitého by se mělo dřevo, které je použito v domácnosti natírat laky a mořidly. K výrobě nábytku se používá dřevo vyschlé a vyzrálé. Cenné dřevěné objekty, jako jsou sošky, mohou být ošetřeny šetrným zmrazením nebo naopak prohříváním ve speciálních zařízeních.
Likvidace: Červotoč peřenitý se hubí za pomoci chemických postřiků, aerosolů, nátěrů, impregnace, injektáže nebo fumigace. V případě starožitností se používá ošetření za pomoci gama záření ve speciálních komorách.