Moucha Dermatobia hominis
latinský název: Dermatobia hominis
slovenský název: Mucha Dermatobua hominis
anglický název: Human botfly
německý název: Hautdasseln
ruský název: человеческий кожный овод
• Moucha Dermatobia hominis jako dospělec napadá komáry a klade do nich svá vajíčka
• Člověku škodí larva, kterou na člověka komár přenese
• Je to velice odolný parazit
• Miluje teplé a vlhké podnebí
• Má poměrně šilokou škálu hostitelů
Je dlouhá asi 15 milimetrů a pohlavní dospělosti trvá od 10 do 16 týdnů v závislosti na hostiteli. Dospělá moucha žije 9 dnů. Samice naklade až 40 vajec
Způsob života: Dospělá moucha Dermatobia hominis napadá komáry a jiný bodavý hmyz. Nekonzumuje, ale využívá je k přenosu svých vajíček. Komár, který napadá teplokrevné živočichy, svým kousnutím přenáší i vajíčka mouchy. Po zhruba pěti dnech se líhnou larvy, které se zavrtávají pod kůži. Kde se živí hostitelovou tkání. Larvy jsou velice odolným parazitem a dokáží odolat i lidskému imunitnímu systému. Za 6 až 12 týdnů se larvy snaží dostat ven, aby se mohla zahrabat do půdy, kde se zakuklí. Po zhruba 4 až 10 týdnech se klube nový dospělý jedinec, který žije pouze 9 dní. Během svého dospělého života se moucha dermatobia hominis nekrmí. Moucha preferuje teplejší a vlhké prostředí, proto se s ní můžete setkávat spíše na exotické dovolené.
Potrava: Živí se podkožní tkání hostitele.
Zdravotní rizika: Kromě velice bolestivých a nevzhledných lézí, se v případě zasažených citlivých míst jako jsou oči, může jednat o ztrátu zraku, v některých případech i smrt.
Prevence: Při pobytu v exotických krajinách, kde se moucha dermatobia hominis vyskytujte, používejte repelenty a noste přiléhavé oblečení s dlouhými rukávy.
Likvidace: Pokud máte podezření, že jste byli napadeni larvou mouchy dermatobia hominis, vyhledejte pomoc lékaře.