Moucha Tse-tse
latinský název: Glossina palpalis
slovenský název: Mucha tse-tse
anglický název: Tsetse fly
německý název: Tsetsefliegen
ruský název: МУХА ЦЕ-ЦЕ
• Mouše Tse-tse se také říká bodalka či bradavka
• Žije v tropických oblastech
• Nejaktivnější je za velice horkých dní
• Larvy se vyvíjejí v děloze matky až do třetího stádia
• Samice snese každých 14 dní jednu larvu
Když sedí, překládá křídla přes sebe. Je veliká zhruba 13 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosáhne za 3 týdny. Dospělec se dožívá zhruba 3 měsíců. Samice klade po 14 dnech živou larvu-
Způsob života: Moucha Tse-tse žije v tropických oblastech, nejčastěji v rovníkové Africe a parazitují na velkých kopytnících. V horkých dnech jsou nejaktivnější. Po spáření se oplodněné vajíčko vyvíjí v děloze matky až do třetího stádia, což většinou trvá zhruba 14 dní. Po 1 dnech jej matka naklade na zem, do které se zahrabou a vyvinou se v dospělce.
Potrava: Moucha Tse-tse se živí krví velkých kopytníků, ale nepohrdne ani krví člověka, lva či opice.
Zdravotní rizika: Kromě bolestivého kousnutí, je moucha tse-tse přenašečem závažných nemocí, jako jsou spaví nemoc a malárie. Může být i mezihostitelem parazitů, kteří se živí podkožní tkání.
Prevence: V tropických oblastech v Mexiku a rovníkové Africe používejte repelenty a noste přilehlé oblečení s dlouhým rukávem. Večer používejte sítě proti bodavému hmyzu, které umístěte okolo postele.
Likvidace: V bytech a domech lze využít feromonových nebo světelných pastí. Mouchy tse-tse přitahují tmavé barvy, proto můžete využít lepivé pásky v tmavých barvách. Z chemické likvidace se nejčastěji aplikují postřiky, ULV technologie nebo nátěry.