Cibulovka zhoubná
slovenský název: Cibuľovka zhubná
anglický název: Small narcissus fly
německý název: Kleine Narzissenfliege
ruský název: Бугорчатая журчалка
• Cibulovka zhoubná napadá cibulnaté rostliny
• Dospělec se podobá mouše
• Dožívá se
• Mívají 2 generaci do roka
• Samice naklade až 140 vajíček
Dorůstá do velikosti 8 až 10 milimetrů. Dožívá se 2 až 3 měsíců. Naklade až 600 vajíček
Způsob života: Cibulovka zhoubná se objevuje na jaře. Naklade svá vajíčka buď do půdy nebo na šupiny cibulek narcisů či jiných cibulnatých rostlin. Za 2 až 9 dní se vylíhnou larvy, které se živí cibulkou rostliny. Cibulku neopouštějí. Za 22 až 27 dní se zakuklí. Kukly cibulovek přezimují v zemi či ve zbytků cibulky a na jaře se promění v dospělou cibulovku.
Potrava: Cibulovky se nejčastěji živí cibulkami narcisů, ale nepohrdnou ani cibulkou hyacintů, kosatců a sněženek. Najít je můžeme také v kuchyňské cibuli, mrkvi, bramborách, celeru a rajčatech
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemají cibulovky žádný vliv, ale mohou při přemnožení zničit velkou část úrody.
Prevence: Na jaře je dobré před sázením cibulky namáčet na 10 minut do roztoku organofosfátu. Ze záhonů odstraňujte všechny špatně rostoucí a odumřelé rostliny, které musíte zlikvidovány. Na podzim po sklizni odstraňte a zlikvidujte veškeré rostlinné zbytky. V jarním období se také doporučuje rostliny ošetřovat insekticidy a po 14 dnech ošetření zopakovat.
Likvidace: Dospělé cibulovky lze zahubit roztokem arzeniku sodného. Larvy se pak tráví dvouhodinovou lázní ve vodě o teplotě 43°C s přidaným rtuťovým mořidlem.