Čmelík kuří
latinský název: Dermanyssus gallinae
slovenský název: Klieštikovec kurí
anglický název: Red Poultry Mite
německý název: Rote Vogelmilbe
ruský název: Кури́ный клещ
• Čmelík kuří je aktivní v noci
• Dokáží si vytvořit imunitu na chemické postřiky
• Krmí se jednou za 2 až 4 dny
• Je to koloniální hmyz
• Samice naklade 6 až 8 vajíček denně
Dorůstá velikosti 1 milimetru. Pohlavní dospělosti dosáhne za 7 až 10 dní. Dospělec se dožívá 2 měsíců. Samice naklade až 8 vajíček denně.
Způsob života: Čmelík kuří tráví den schovaný ve skrýších v kurníku. Za potravou se vydává v noci. Živí se krví slepic a domácího ptactva. Krmí se jednou za 2 až 4 dny po dobu 2 hodin. Samice mohou denně naklást 6 až 8 vajíček. Kladou jen když jsou nakrmené. Larvy se z nakladených vajíček líhnou po 3 dnech. První stádium larvy se krví neživí. Po dalších dvou dnech se přemění do druhého stádia, která již krev saje. Po dalším dnu se mění do třetího stádia. V dospělce schopného reprodukce se změní za 3 dny od posledního svlékání. Bez potravy dospělci vydrží 6 až 8 měsíců. Hynou při teplotách nad 45°C a pod -25°C mrznou. Čmelík si dokáže velice rychle vytvořit imunitu proti chemickým postřikům.
Potrava: Čmelík kuří není plně specializovaný druh. Primárně se živí se krví slepic, ale nepohrdne ani krví hus, kachen, krůt, perliček či holubů.
Zdravotní rizika: Čmelík může vyvolávat alergické reakce, zvláště u lidí, kteří jsou citliví na roztoče.
Prevence: Udržujte v chovatelských stanicích či kurníku čistotu. Odstraňujte jak výkaly, tak peří. Pokud k tomu máte možnost, nechte na kurník působit teploty po -25°C po dobu tří dnů. Kurník či chovatelské stanice pravidelně dezinfikujte či je podrobte fumigaci.
Likvidace: Při napadení čmelíkem kuřím vykliďte celý kurník či chovatelskou stanici. Odstraňte veškerý trus a peří. Na celý prostor používejte chemických postřiků k tomuto účelu určeným nebo využijte fumigace. Je potřeba také nechat prohlédnout veterinářem napadené ptactvo a vhodně ho ošetřit.