Sviluška
latinský název: Tetranychus
slovenský název: Roztočec
anglický název: Spider mite
německý název: Gemeine Spinnmilbe
ruský název: Обыкновенный паутинный
• Svilušky jsou saví roztoči
• Jejich rozvoj podporují vysoké teploty a vlhko
• Mají široký okruh hostitelských rostlinnou
• Je škůdcem skleníků a zimních zahrad
• Samice naklade okolo 100 vajíček
Podle druhu mohou být zbarvené od světle zelené, přes rubínovou, po černou. Jejich velikost se pohybuje okolo 0,5 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosáhne za 3,5 až 14 dní v závislosti na teplotě. Dospělec se dožije 2 až 4 týdnů. Samice naklade až 100 vajíček.
Způsob života: Sviluška je teplomilný živočich. Nejvíce jí vyhovují teploty nad 30°C a vysoká vlhkost vzduchu. Proto dává přednost před venkovním prostorem skleníkům a zimním zahradám. Svá vajíčka klade na spodní stranu listu. Po 2 až třech dnech se vajíčka líhnou. Larvy se mohou v dospělce proměnit za 3,5 dne. K tomu potřebují vysokou vlhkost ovzduší a teplotu nad 30°C. Při teplotě 21°C se larvy vyvíjejí 14 dní. Vývoj se zastavuje při teplotách pod 10°C a svilušky si začínají hledat vhodné místo k přezimování. Umírají při teplotách pod 0°C.
Potrava: Svilušky se živí rostlinými šťávami, tak, že na rubu list napodávají a tím jej poškozují. Svilušky napadají skleníkové rostliny, jako jsou okurky, rajčata, papriky, ale najít je můžete také na dýních nebo melounech. Nepohrdnou ani mladými ovocnými stromy. Starosti se sviluškami mají i pěstitelé tropických a subtropických rostlin jako je papaya, banánovník nebo mango. Ze subtropických rostlin nejčastěji napadají citrusové stromky. Svilušku můžete objevit i na okrasných rostlinách. Méně často se vyskytují na sukulentech.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá sviluška žádný vliv.
Prevence: Při prevenci zkontrolujte veškeré rostliny, na kterých by se svilušky mohli nacházet. Pro ochranu vašich rostlin lze aplikovat chemické přípravky, které hubí i vajíčka svilušek. Pokud použijete chemického přípravku, dbejte na to, že po postřiku by se ošetřená zelenina a ovoce neměli konzumovat alespoň do dvou dnů po aplikaci.
Likvidace: Pokud už svilušky objevíte a to jak na záhonech či skleníku můžete je zlikvidovat pomocí jejich přirozených nepřátel, jako jsou škvoři, slunéčka sedmitečná nebo moucha pestřenka, které se lidově říká vosička. V zahradnictvích se také dají koupit draví roztoči Phytoseiulus persimilis, kteří si se sviluškami velice dobře poradí. K chemické likvidaci se nejčastěji používají postřiky přímo k tomu určené.