Svinka
latinský název: Armadillidium
slovenský název: Zvínavka
anglický název: Woodlouse
německý název: Rollassel
ruský název: Мокрица-броненосец
• Svinka se umí svinout do kuličky
• Je to suchozemský korýš
• Jsou aktivní v noci
• Je indikátorem vlhkosti
• Samice může naklást až 300 vajíček
Její tělo je tvořeno štítky šedohnědé až tmavě šedé barvy. Dorůstají velikosti od 6 do 12 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosahují za 3 až 4 měsíce. Dožívá se 2 až 3 let. Samice naklade až 300 vajíček.
Způsob života: Svinka preferuje tmavá a vlhká místa. Aktivní je pouze v noci. Přes den se ukrývá pod kameny nebo v jiných vlhkých a tmavých koutech. Svá vajíčka klade do váčku připevněného na zadní straně těla. Larvy se líhnou, až když spotřebují veškerý žloutek. I po vylíhnutí zůstávají nějakou dobu u matky. Pokud se cítí být ohrožená, svine se do tvaru kuličky.
Potrava: Svinka je všežravec. Živí se rozkládajícími se zbytky rostlin a živočichů.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověk nemají žádný vliv.
Prevence: Stínky jsou světloplachá a vlhko milující živočichové, je proto velice důležité často větrat. Pokud jste majiteli vlhkého domu, postarejte se o jeho odvlhčení buďto formou lapačů vlhkosti, nebo dobře provedenou izolací domu.
Likvidace: Pokud svinky ve svém domě naleznete, například ve sklepech, kde máte uskladněnou úrodu, můžete se jich pokusit zbavit bez chemických postřiků tím, že na úrodu budete po nějakou dobu svítit lampami a do tmavého koutu umístíte květináč s kousky jablka. K chemické likvidaci se používají chemické postřiky na lezoucí hmyz. Před aplikací je potřeba vyklidit všechnu úrodu, protože by ji mohl postřik znehodnotit.