Háďátko jahodníkové
latinský název: Aphelenchoides fragariae
slovenský název: Háďatko jahodníkové
anglický název: Strawberry foliar nematode
německý název: Blattälchen
ruský název: Нематода земляничная
• Háďátko jahodníkové je škůdce, který žije v mladých listech jahody
• Migrují z rostliny na rostlinu
• Samice přezimovávají v pletivech listu
• Samec je menší než samice
• Samice naklade až 500 vajíček
Samci bývají velicí 0,5 milimetru a na zimu umírají. Samice dorůstají délky 1 milimetru a dokáží se dožít i 6 měsíců. Pohlavní dospělosti dosáhnou za 3 až 6 týdnů. Samice mohou naklást až 500 vajíček.
Způsob života: Háďátko jahodníkové napadá primárně mladé listy, které se následkem toho špatně vyvíjejí. Starší listy jsou nesymetricky uspořádané, kroutí se a na povrchu listu mají nahnědlá místa. Háďátka můžou migrovat s rostliny na rostlinu. Samci příchodem zimou umírají. Samice se snaží přezimovat v pletivech listu. Na jaře se probouzí a začíná klást vajíčka na mladé listy. Háďátko může mít i 100 snůšek po 50 vajíčkách.
Potrava: Živí se pletivem v mladých listech rostliny.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemají háďátka jahodníková žádný vliv, ale dokážou úrodu jahod snížit až o 75%.
Prevence: Před tím než sazenice jahod zasadíte na záhon, se doporučuje je namočit do vody teplé 43°C na 20 minut. Dávejte si ale pozor. Některé odrůdy jsou náchylné na takto vysoké teploty. Záhony zbavujte sazenic, které byly háďátkem napadené a ty pak následně likvidujte. Záhony pravidelně zbavujte plevelu. Do zeminy záhonu můžete přidat i houby, které jahodníky před háďátky chrání.
Likvidace: S ošetřením začnete hned při prvních příznacích. K likvidaci háďátka můžete využít jeho přirozené nepřátele, jako jsou dravá háďátka nebo houby, které přidáte do zeminy záhonu. Pokud dáváte přednost chemickému ošetření, můžete využít postřiků určeným k likvidaci háďátek.