Tasemnice
latinský název: Cestoda
slovenský název: Pásomnice
anglický název: Tapeworms
německý název: Bandwürmer
ruský název: Ленточные черви
• Tasemnice může dorůstat až 18 metrů
• Žije ve střevech obratlovců
• Člověk se tasemnicí nejčastěji nakazí při konzumaci špatně připraveného hovězího masa
• Může mít i 2000 článků
• Samice naklade až 200 000 vajíček
V ojedinělých případech může dorůstat až 18 metrů. Více častá délka se pohybuje od 3 do 5 metrů. Pohlavní dospělosti dosahu za 90 dní. Dospělec se dožije i 20 let. Samice naklade i 200 000 vajíček
Způsob života: V dospělosti žije v tenkém střevě obratlovců, kde se přidržuje háčky u dutiny ústní. Páří se a samice kladou svá vajíčka do posledního článku, který se uvolní a je z těla vyloučen společně s výkaly, které se mohou později dostat do těla mezihostitele, kde se vylíhnou larvy. Pomocí krevního řečiště se dostanou do svaloviny zvířete a vytvoří tak zvanou boubel. Pokud není maso dostatečně tepelně zpracované, dostávají se boubele do těla svého finálního hostitele, kde se vyvinou v dospělce a pomocí háčků se zachytí stěny tenkého střeva a začnou tvořit články s vajíčky.
Potrava: Tasemnice se živí natrávenou potravou v tenkém střevně.
Zdravotní rizika: Vyvolává bolesti břicha, únavu, zvracení a nepřiměřené hubnutí. V extrémních případech může dojít i ke smrti hostitele.
Prevence: Důležité je vždy pečlivě a dostatečně maso upravovat tepelnou úpravou. Maso by mělo být vystaveno teplotě nad 100°C minimálně podobu jedné hodiny. Tasemnici zahubí i mražení. Ve zmrzlém stavu by maso mělo být alespoň 10 minut.
Likvidace: Pokud jste se stali objetí tasemnice, vyhledejte svého lékaře, který vám předepíše účinnou léčbu. Tasemnice lze likvidovat i pomocí konzumace česneku, který je zabíjí.