Tesařík krovový
latinský název: Hylotrupes bajulus
slovenský název: Fuzáč krovový
anglický název: Old-house borer
německý název: Housebock
ruský název: Уса́ч домо́вый
• Tesařík krovový je nejrozšířenější škůdce dřeva
• Při trávení jim pomáhají symbiotické organismy
• Starší larvy se prohryzávají hlouběji do dřeva
• Vývoj v dospělce může trvat i 10 let
• Samice naklade až 200 vajíček
Dorůstá velikosti 7 až 25 milimetrů. Samečci jsou menší než samičky. Dospělci po páření hynou. Samice naklade až 200 vajíček.
Způsob života: Vídat je můžete od června do srpna, kdy se rojí a páří. Samice kladou svá vajíčka zhruba 2 milimetry hluboko do skulin a štěrbin v kůře stromu. Používají k tomu tak zvané výsuvné kladélko. Po 2 až 3 týdnech se z vajíček líhnou larvy. Nejdříve se živí měkčím dřevem pod kůrou. Větší larvy se prohryzávají hlouběji do dřeva. Před zakuklením se vracejí blíže k povrchu dřeviny. Za příznivých podmínek, tedy vlhkosti nad 30% a při teplotě 28 až 30°C, se z nich za 3 až 4 roky vylíhnou dospělí brouci. V krajním případě může vývoj trvat i 10 let. V zažívacím ústrojí má symbiotické organismy, které pomáhají při trávení.
Potrava: Živí se dřevem jehličnanů
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá tesařík krovový žádný vliv.
Prevence: Při prevenci před tesaříkem krovovým dřevo, které chcete používat, důkladně zbavte kůry a následně ošetřete hloubkovou impregnací.
Likvidace: Pokud zjistíte napadení tesaříkem krovovým, lze jej hubit horkým vzduchem, gama zářením, ultrazvukem, rentgenovým zářením nebo vysokofrekvenčním elektrickým polem. K chemické likvidaci se používá fumigace.