Hlemýžď zahradní
latinský název: Helix pomatia
slovenský název: Slimák záhradný
anglický název: Burgundy snail
německý název: Weinbergschnecke
ruský název: Виногра́дная ули́тка
• Hlemýžď zahradní je hemafrodit
• Dokáže se celý zatáhnout do bezpečí své ulity
• Za den zkonzumuje tolik potravy kolik sám váží.
• Samice naklade až 50 vajíček.
Na zádech má ulitu, ve které jsou ukryty jeho útroby. Dorůstá velikosti 30 až 50 milimetrů. Jeho slizem pokrytá noha může dorůstat i 10 centimetrů. Pohlavní dospělosti dosahují v 9. měsíci. Dospělec se dožije i 5 let. Samice naklade až 50 vajíček.
Způsob života: Hlemýžď je hermafrodit. Po spáření si v zemi vyhrabe důlek, do kterého naklade vajíčka. Po několika týdnech se líhnou mladí hlemýždi. Hned po narození se podobají dospělců. Jeho vývoj trvá asi 9 měsíců. Hlemýžď zimu přečkává ve své ulitě. Před mrazem ho chrání vápenatá zádka. V kulinářském světě je hlemýždí maso považováno za pochoutku. Konzumují se zpravidla jen dospělí jedinci. Jeho sběr v Čechách pro potřeby francouzské kuchyně zapříčinil to, že na nějaký čas téměř vymizel.
Potrava: Živí se částmi rostlin. Dokáže denně zkonzumovat tolik potravy, kolik činí jeho váha.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá hlemýžď zahradní žádný vliv.
Prevence: Hlemýžď se špatně pohybuje po hrubším povrchu. Proto se doporučuje okolo záhonů rozsypávat popel, piliny, štěrk nebo kůrové drtě. Rostliny také můžete opatřit síťkou.
Likvidace: Přirozenými nepřáteli hlemýžďě jsou ježci, slepice, kachny nebo prasata. Nejčastěji se hlemýždi sbírají. Využít můžete také granule, kterými lze hlemýždě otrávit, ale díky jejich biologickému složení nedojde k otravě ježka, který by uhynulého hlemýždě mohl zkonzumovat.