Octomilka obecná
latinský název: Drosophila melanogaster
slovenský název: Octová muška
anglický název: Fruit fly
německý název: Schwarzbäuchige Taufliege
ruský název: чернобрюхая дрозофила
• Octomilka obecná je využívaná v laboratořích jako krmivo či pokusné zvíře
• Živí se nahnilým ovocem a zkvašenými šťávami
• Vycítí zápach hnijícího ovoce na velké vzdálenosti
• Larvy se líhnou po 3 dnech
• Samice naklade až 400 vajíček
Dorůstá velikosti 2 až 3 milimetry. Pohlavní dospělosti dosáhnou za 4 týdny. Dospělec žije jen 2 až 9 týdnů. Samice naklade až 400 vajíček.
Způsob života: Samice klade do měkkého ovoce, marmelád, kompotů nebo do kvasících tekutin. Vajíčka se líhnou za 3 až 4 dny. Larvy se živí na hnijícím ovoci. Po třech týdnech se zakuklí a po dalších 5 až 10 dnech se líhnou dospělí jedinci. Dokáží vycítit zápach tlejícího ovoce na velkou vzdálenost.
Potrava: Živí se šťávami z tlejícího ovoce, zkvašenými marmelády, ovocnými šťávami, pivem či vínem.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemají žádný vliv.
Prevence: Je důležité, zvláště v letních měsících likvidovat veškeré tlející ovoce a ovocné zbytky, pravidelně a včas vynášet odpad, který by mohl být místem množení octomilek. Doporučuje se často větrat. Průvan octomilka nesnáší.
Likvidace: Při napadení octomilek je důležité najít veškerá místa množení a zlikvidovat je. Doporučuje se také dobře vyčistit odpady, kde by se mohly octomilky rozmnožovat. Můžete použít i chemické nástrahy buďto doma vytvořené z cukru, octa a insekticidního přípravku, nebo jsou dnes k dostání lapače i se zajímavým designem jablka. Z chemických postřiků se používají insekticidy, aerosoly nebo fumigace.