SZPI jde po provozovatelích, kteří nedodržují hygienu
O tom, jak to vypadá v některých českých restauracích, respektive v jejich kuchyních, jste si mohli udělat obrázek sami, pokud jste zhlédli některý z dílů Ano, šéfe! Bohužel realita je ještě horší, než si myslíte.
Od nového roku provedla inspekce více než 3 tisíce kontrol společného stravování. Výsledky jsou k zamyšlení, u každé třetí totiž zjistila porušení právních předpisů. Celkem 35 restaurací musela okamžitě uzavřít. Seznam takto ukončených provozoven naleznete na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce na portálu Potraviny na pranýři (Provozovny ZDE).
K nejčastějším příčinám uzavření tohoto typu provozoven patří nezabezpečení prostor před pronikáním škůdců, v některých případech dokonce i výskyt škůdců v provozovnách potravin. Plíseň, mrtví hlodavci a hmyz ve skladovacích prostorách. Nic o čem by chtěl návštěvník restaurace slyšet, pokud měl v plánu si na svém jídle pochutnat.
Poslední velký případ se odehrál minulý týden v Lanškrouně, kde SZPI byla nucena uložit zákaz užívání prostor v provozovně společnosti Lidl Česká republika v.o.s. Důvod? Trus škůdců v regálech mezi potravinami, krabice značně poškozené požerem hlodavců a další hygienické nedostatky. Provozovatel je povinen provést důkladnou deratizaci ve spolupráci s odbornou firmou. Do splnění těchto opatření zůstane provozovna uzavřena.
Spoustě majitelům a provozovatelům chybí jakékoliv právní povědomí o základních pravidlech hygieny a bezpečném provozu, což může mít pro jejich klienty (rozumějte nás všechny) fatální následky. Zanedbané úklidy, plesnivé sklady plné odpadků, vyskytující se hmyz, hlodavci či chybějící přívody teplé vody je toho smutným důkazem.
V kontrolách bude SZPI intenzivně pokračovat i nadále. Provozovatelé se tedy mají na co těšit, pokud nemají v oblasti hygieny čisté svědomí. Bude zajímavé sledovat, jak se tento trend bude dále vyvíjet a zda bude překonán rekord v uložených pokutách, který padl právě v minulém roce. V rámci správních řízení činily pokuty téměř 150 milionů korun.
Přitom není nic jednoduššího, než si na tuto špinavou práci pozvat odborníky, kteří to za ně udělají. Dle zákonů č. 223/2013 Sb. a 350/2011 Sb. má každý sklad, provozovna, restaurace či bytové družstvo, povinnost bojovat proti škůdcům. Přenechte tuto starost profesionálům z DeraPlus.